Pilates cvičenie a inkontinencia

Únik moču alebo inkontinencia je akýkoľvek samovoľný, nevedomý, nechcený, nežiadúci únik moču. Postihnúť môže každého v akomkoľvek veku, s pribúdajúcimi rokmi stúpa pravdepodobnosť výskytu.

Pilates cvičenie a inkontinencia

Únik moču alebo inkontinencia je akýkoľvek samovoľný, nevedomý, nechcený, nežiadúci únik moču. Postihnúť môže každého v akomkoľvek veku, s pribúdajúcimi rokmi stúpa pravdepodobnosť výskytu.

Ľahkou formou, s ktorým sa už stretol pomerne každý z nás je stresová inkontinencia. Dochádza pri nej k nechcenému úniku moču pri zvýšenom vnútrobrušnom tlaku pri kýchaní, smiechu, pri prudšom pohybe, dvíhaní bremien a pod.

 

Príčiny inkontinencie

Príčin je celá rada, môžu byť aj dôsledkom operácií, pôrodov, vrodených porúch, neurologických poškodení.

Hlavnými a najčastejšími príčinami úniku moču však bývajú funkčné poruchy chrbtice, stres, pokles močovej rúry alebo rodidiel, hormonálna nerovnováha u žien po menopauze, fyzická námaha, obezita. Následkom tohto dochádza k prílišnému napätiu svalov v panvovom dne, zároveň k ich oslabeniu a tým k zlej funkcii.

 

Dôležitou súčasťou boja s únikom moču je zdravý životný štýl, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je fyzická aktivita – pohyb a pilates cvičenie.

 

Panvové dno sa dá trénovať

Ovládanie a kontrola mikcie (močenia) je zabezpečovaná panvovým dnom. Panvové dno pozostáva z kostrového svalstva, ktoré je vôľou ovládateľné. Vďaka tomu je možné určitými cvikmi trénovať a tým relaxovať a posilňovať panvové dno.

V Pilates štúdiu Žilina, sa venujeme tejto problematike špeciálne metódou podľa Ľudmily Mojžišovej, ktorá zostavila súbor jednoduchých 12-tich cvikov, ktoré napomáhajú vyrovnať nesprávne postavenie panvy a zároveň celej chrbtice. Tým sa podporuje správna funkcia svalov panvového dna.

 

Pilates cvičenia pomáhajú riešiť problémy s inkontinenciou.

Cvičenia pod dohľadom pilates inštruktorov a fyzioterapeutov Pilates štúdia Žilina, pôsobia preventívne ale aj liečebne, pretože precvičujeme celé telo a vyrovnávame tým svalovú nerovnováhu.

Uvedomelé a pravidelné cvičenie v Pilates štúdiu Žilina, spojené so správnym dýchaním pôsobí priaznivo na nervovo svalovú koordináciu jednotlivých svalových skupín, ktoré prispievajú k správnej funkcii panvového dna.

Pri problémoch so zadržaním moču sú nevhodné akékoľvek pohybové aktivity spojené so skákaní a nárazmi.